Z KRAJU


Sudirman 2007 - sukcesy Polski!
Sudirman Cup
11-17.06, Mistrzostwa Świata drużyn mieszanych Sudirman Cup, Glasgow (Szkocja).



17.06:
W finale Chiny pokonały Indonezję 3/0 i po raz szósty zdobyły drużynowe mistrzostwo świata. Były to dziesiąte mistrzostwa. Trzy razy triumfowała Korea, a raz Indonezja.
Polska zajęła wysokie 11 miejsce, a trzecie spośród drużyn europejskich, za Anglią i Danią. Wygrana z Holandią jest znacząca, tak samo jak wyprzedzenie Niemiec. Swoją drogą, biorąc pod uwagę liczbę uprawiających badminton w Polsce i Niemczech, fakt że nasza reprezentacja zajmuje wyższe miejsce niż nasi zachodni sąsiedzi jest zaskakujący. Potencjał finansowy, organizacyjny, a przede wszystkim zaplecze do uprawiania sportu wszystko to powinno dać przygniatającą przewagę Niemcom. Powinno, ale nie daje.
Pokonanie bardzo mocnej Holandii to sukces. Nawet do naszej redakcji trafiły maile z gratulacjami z Holandii i tą drogą przekazujemy je naszym reprezentantom.
Oczywiście ktoś powie, że w meczu na pięć gier jesteśmy dobrzy, a gdyby tych gier było chociaż siedem, to nic byśmy nie wygrali. Na pewno tak, ale cieszmy się teraz z tego co jest, bo za kilka lub kilkanaście lat będziemy wspominać te sukcesy z łezką w oku...
A będzie to łezka rozpaczy z oka obserwującego zjazd naszej reprezentacji w rankingu światowym.
Dlaczego zjazd, a nie awans? Ponieważ każdy przeciętnie zorientowany w sytuacji krajowego badmintona wie, że obecnie nie ma w Polsce nawet jednego dziesięciolatka, który miałby szanse powtórzyć wyniki Wachy, Mateusiaka, Augustyn, Łogosza czy Kostiuczyk. Aż strach pomysleć co będzie jak zakończą kariery.
16.06:
Półfinały:
Chiny - Korea 3/0.
Indonezja - Anglia 3/2.
15.06:
Polska pokonała Tajwan 3/1 i zajęła ostatecznie 11 miejsce. Punkty zdobyli: Robert Mateusiak/ Nadieżda Kostiuczyk, Michał Łogosz/Robert Mateusiak i Przemysław Wacha. Przegrała Agnieszka Wojtkowska.
W półfinałach zagrają: Chiny - Korea, Indonezja - Anglia.
14.06:
W ostatnim meczu grupowym Polska po bardzo trudnym spotkaniu przegrała z Japonią 2/3. Punkty zdobyli: Robert Mateusiak/ Nadieżda Kostiuczyk i Przemysław Wacha. Przegrali Agnieszka Wojtkowska, Kamila Augustyn/Nadieżda Kostiuczyk, Michał Łogosz/Robert Mateusiak.
W piątek o godzinie 13.30 Polska zagra z Tajwanem o miejsce 11.
W półfinałach zagrają: Chiny - Korea, Indonezja - Anglia.
13.06:
W drugim meczu Polska pokonała Holandię 3/2. Punkty zdobyli: Kamila Augustyn/Nadieżda Kostiuczyk, Michał Łogosz/Robert Mateusiak, Robert Mateusiak/ Nadieżda Kostiuczyk. Przegrali Przemysław Wacha i Agnieszka Wojtkowska.
11.06:
W pierwszym meczu Polska pokonała Rosję 4/1. Punkty zdobyli: Przemysław Wacha, Kamila Augustyn/Nadieżda Kostiuczyk, Michał Łogosz/Robert Mateusiak, Robert Mateusiak/ Nadieżda Kostiuczyk. Przegrała Agnieszka Wojtkowska.
08.06:
Jest to jedna z najbardziej prestiżowych imprez badmintonowych na świecie, na których nie ma nagród pieniężnych. Mimo to w mistrzostwach biorą udział największe potęgi światowego badmintona. Sudirman Cup są jedynymi zawodami, na których kobiety i mężczyźni rywalizują wspólnie jako jedna drużyna narodowa. Pomysł na współzawodnictwo światowe drużyn mieszanych narodził się w 1986 roku. Po raz pierwszy turniej został rozegrany w 1989 roku w Indonezji i od tego czasu rozgrywany jest cykliczne co dwa lata.
Państwa startujące w tym prestiżowym turnieju podzielenie są na sześć grup, których skład wynika bezpośrednio z siły badmintona w danym kraju.
W Glasgow Polacy będą rywalizować o miejsca 9-16 w dywizji 2 w grupie B wraz z Japonią, Holandią i Rosją. W grupie A tej samej dywizji zagrają Singapur, Niemcy, Tajwan i Szwecja. Po meczach grupowych drużyny czeka jeszcze po jednym meczu z teamem, który w przeciwnej grupie zajął to samo miejsce.
Realnie oceniając Polska ma szanse na zwycięstwo z każdym przeciwnikiem. Najsłabszą gra będzie singiel kobiet. Mocne mamy wszystkie gry podwójne, a Przemysław WACHA również jest w stanie wygrać z każdym z rywali grupowych. Jeśli uda się wygrać grupę to zagramy o miejsce 9, a to miejsce jest premiowane awansem do dywizji 1.
Tytułu bronią Chiny.
Skład reprezentacji Polski:
Przemysław Wacha - gra pojedyncza mężczyzn
Agnieszka Wojtkowska - gra pojedyncza kobiet
Kamila Augustyn/Nadieżda Kostiuczyk - gra podwójna koniet
Michał Łogosz/Robert Mateusiak - gra podwójna mężczyzn
Robert Mateusiak/ Nadieżda Kostiuczyk - gra mieszana

Mecze Polski:
11.06 (poniedziałek) - godz. 9.30 Polska - Rosja
13.06 (środa) - godz. 13.30 Polska - Holandia
14.06 (czwartek) - godz. 18.30 Polska - Japonia
www.badminton.pl